מה זה שלד בניין ומה תפקידו?

הבית הוא המקדש שלכם! מחירים זולים שיגשימו לכם חלום!

אם אתם בשלבים של תכנון פרויקט בנייה או קבלת הצעות מחיר מקבלנים ואנשי מקצוע, מן הסתם הביטוי שלד בניין מופיע בחייכם לא מעט בעת האחרונה. אז מה זה בעצם שלד בניין? מה כולל השלד? האם הוא כולל גם את יסודות המבנה? האם הוא כולל את הסימונים בשטח? האם הוא כולל את גג המבנה? האם את הטיח והצבע? ואיך מתבצעות העבודות על שלד בניין? מי מוסמך לבצע אותן והאם נדרש פיקוח של הרשויות? את כל התשובות לכל השאלות הללו, נותנים לכם המומחים של המרכז לבניה פרטית ממש פה בשורות הבאות.

שלד בניין

מה זה שלד בניין?

בדיוק כפי שלגוף האדם יש שלד עצמות שאחראי על ייצוב הגוף ומעניק לו את החוזק המבני הנדרש, כך גם במבנה, שלד המבנה הוא המרכיב הקשיח, היציב והחזק, שמעניק לו את צורתו, את יציבותו ואת חוזקו המבני, לא פחות מכך אבל גם לא יותר מכך. כדי למלא את תפקידו זה, כולל השלד את כל המרכיבים הבאים: יסודות, בסיס המבנה, מעטפת קירות חוץ של המבנה, תקרות, גג וקירות פנים בתוך חלל הפנים של המבנה. השלד הוא בסופו של דבר מבנה בטון נקי, ללא טיח, ללא צבע, ללא חלונות, ללא מתגים וללא שום רכיב נוסף שמיועד "להלביש" את הבית, לא מבחוץ ולא מבפנים. יחד עם זאת, שלד המבנה חייב לכלול את כל ההכנות לכל אלה, ובכלל זה מפתחי חלונות ודלתות במיקומים הנדרשים ובמידות הנדרשות, תעלות תשתיות וצנרת וכן הלאה.

מהם השלבים בתהליך בניית שלד בניין?

כאמור, שלד הבניין כולל בתוכו את כל עבודות יציקת הבטון, הנדרשות על מנת להעניק למבנה את צורתו. עבודות אלה מפוקחות על ידי מהנדס בניין קונסטרוקטור שחייב לאשר כל שלב בשלד על מנת שניתן יהיה להתקדם לשלב הבא. בכלל זה, כולל תהליך הבנייה של שלד בניין את כל השלבים הבאים:

  • סימון ומדידה – מודד מוסמך עובר על שטח המגרש, מסמן את גבולות המגרש ואת המיקום המדויק של כל אחד מיסודות המבנה, וזאת על פי תכנית הבנייה שגובשה ואושרה על ידי מהנדס קונסטרוקטור.
  • קידוחי כלונסאות – במיקומי היסודות שסומנו, מבוצעים קידוחים אל תוך הקרקע בעומק ובקוטר המצוינים בתכנית הבנייה. המיקומים, העומק והקוטר נקבעים על ידי מהנדס קונסטרוקטור על בסיס חוות דעת של יועץ קרקע. קידוחים אלה מיועדים להתמלא על ידי כלונסאות ויציקת בטון שיהפכו בסופו של דבר ליסודות המבנה.
  • בניית יסודות – בניית היסודות מבוצעת באמצעות החדרת כלונסאות אל הקדחים שבוצעו, וכיסויים באמצעות יציקת בטון שממלאת למעשה את כל נפח הקדח. הכלונסאות עצמם צריכים להיבנות מכמות מוגדרת של מוטות ברזל, בסדר מוגדר ובקוטר מוגדר, הכל בהתאם להוראות הקונסטרוקטור באמצעות תכנית הבנייה. בסיום שלב זה, ישנם למעשה יסודות למבנה.
  • בידוד קרקע – בידוד קרקע מבוצע באמצעות שכבת בטון קל, המיועדת לבודד את המבנה מן הקרקע מפני חדירת לחות ומזיקים ולהעניק לו בידוד ראשוני מהקרקע.
  • ביסוס המבנה – ביסוס המבנה מבוצע באמצעות בניית בסיס בטון מוגבה לכל שטח הבית. בסיס הבטון נבנה באמצעות פרישת כלונסאות שוכבים על פני השטח ויציקת בטון שממלאת את כל השטח עד גובה מוגדר.
  • בניית מעטפת חוץ לפי קומות – כעת מתחילה בניית מעטפת החוץ של המבנה, קרי יציקת קירות הבטון החיצוניים של המבנה. בניית המעטפת מבוצעת קומה אחרי קומה.
  • בניית קירות פנים – בכל קומה, נבנים גם קירות התמך הפנימיים של המבנה. ישנם מבנים בהם נבנים כל הקירות המיועדים להפריד בין החדרים הפנימיים במבנה, וישנם מבנים בהם נבנים רק קירות התמך המחויבים לצורך יציבות והחוזק המבני של המבנה כולו, בעוד יתר הקירות ייבנו בהמשך הדרך באמצעות מחיצות גבס למשל.
  • בניית תקרות – בכל קומה מבוצעת בנייה של תקרה המכסה את הקומה ומהווה את הבסיס לבניית רצפה לקומה הבאה אחריה.
  • בניית גג – בתום בניית קומות המבנה, מבוצעת בנייה של קומת הגג והגג עצמו.

אלו הם למעשה השלבים המרכזיים בבניית שלד בניין כשבפועל מבוצעות עוד שורה ארוכה של משימות תיאום והכנה מול ספקי תשתיות כמו ספקי כבלים, חשמל, מים, שירותי ביוב, תקשורת, גז וכדומה, וכן מול הרשויות המפקחות ובמיוחד הרשות המקומית ורשם המקרקעין. לאורך כל התהליך, מעורב המודד המוסמך שאמור למדוד את המבנה בפועל על מנת לגבש שרטוט שיימסר לאחר מכן לרשם המקרקעין לצורך רישום המבנה הסופי.

האם השלד כולל גם טיח וצבע?

התשובה היא בהחלט לא. שלד המבנה הוא למעשה שלד בטון עירום לחלוטין ואינו כולל דבר מעבר לקירות הבטון. בתום שלב השלד אין עדיין חיפוי חוץ למבנה, אין ריצוף, אין מתגים, אין טיח, אין צבע, אין חלונות, אין דלתות ואין שום מרכיב אחר שלו אנחנו מצפים במבנה מוגמר. מרכיבים אלה מבוצעים בשלב הגמר שבא לאחר שלב השלד ומיועדים למעשה "להלביש" את השלד העירום שנבנה לצורך הקמת המבנה. בתום שלב בניית השלד, יש לבצע בדיקה ראשונית מול הלקוח וכן לקבל אישור סופי של מהנדס קונסטרוקטור על מנת שניתן יהיה להמשיך הלאה אל שלב הגמר.

בית פרטי עם נוף לים

מי מבצע בניית שלד בניין?

בניית שלד בניין היא משימה סופר מקצועית שמחייבת יכולות מתמחות, ידע מקצועי מתמחה וציוד מקצועי מתמחה. כמו כן, על פי חוק, חייב הקבלן שבונה את השלד להיות בעל הסמכה כקבלן שלד, קרי להיות קבלן רשום בסיווג של בניית שלד. זאת ועוד, בבחירת קבלן הביצוע לשלד הבניין, חשוב לוודא כי הקבלן רשום לא רק תחת הקטגוריה של שלד בניין, אלא גם תחת הסיווג הספציפי של היקף פרויקט. ישנם קבלנים שמסווגים בפרויקטים שהיקפם אינו עולה על חצי מיליון שקלים למשל, ואם הפרויקט שלכם הוא פרויקט של עשרה מיליון שקלים, אותו קבלן לא יוכל לבצע עבורכם את בניית השלד.

הבחירה בקבלן רשום

הבחירה שעליכם להקפיד עליה אל מול כל הקבלנים המעורבים בתהליך הבנייה, היא קבלן מפתח לרבות קבלן העפר, קבלן התשתיות, קבלן הגמר וכמובן קבלן השלד. ואולם מתוך כל אלה, שלד הבניין הוא בהחלט המרכיב שבו אתם רוצים להקפיד על התנהלות זו ביתר שאת. לאורך התהליך של בניית שלד בניין, יש לבצע תיאומים רבים וקבלת אישורים תוך כדי תנועה, מידי הרשויות האחראיות ובמיוחד הרשות המקומית שבתחומה נבנה הבניין וכן הוועדה המקומית לתכנון ובנייה שמעניקה את היתר הבנייה למבנה הספציפי ופועלת במסגרת אותה רשות מקומית. קבלן שלד מקצועי ורשום ידע לבצע את כל התיאומים הנדרשים ולפעול על פי החוק על מנת להקל מאוד את תהליכי הרישום שיגיעו לאחר ששלבי הבנייה השונים יגיעו אל סיומם.

המרכז לבניה פרטית מציעה מגוון רחב של שירותי בנייה והנדסת בניין, ובכלל זה מציעה גם שירותי קבלן שלד בסטנדרטים הגבוהים ביותר. החברה היא קבלן רשום בפנקס הקבלנים של משרד השיכון ומסווגת תחת קטגוריית שלד בניין בכל היקפי הפרויקטים. לחברה כל היכולות וכל אנשי המקצוע המעורבים בתהליך של בניית שלד ומעבר למשימות הבנייה הנדרשות, מבצעת החברה גם ניהול כולל של הפרויקט כולו על מנת להקל עליכם, הלקוחות, את תהליך בניית הבית שלכם.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of קבוצת ירדן
קבוצת ירדן

המאמר נרשם ע"י קבוצת ירדן.
צרו איתנו קשר עוד היום לקבלת הצעת מחיר משתלמת ומותאמת אישית לבניית בית החלומות שלכם.
מאות משפחות כבר זכו לעבוד איתנו ולהגשים חלום!

מלאו את הפרטים והמומחים שלנו יצרו איתכם קשר בהקדם!

כתבות
שיפוץ לובי בניין
שיפוץ לובי בניין

אם אתם מתגוררים בבניין משותף שבו הדיירים חושבים לשפץ את הלובי, חשוב שתדעו כי שיפוץ לובי בבניין הוא דבר חשוב מאוד שיכול לשדרג לחלוטין את

הרחבת מרפסות
הרחבת מרפסות – והבית שלכם גדל

יש בישראל דירות רבות עם מרפסת שמש שהדיירים שלהן נהנים מהיתרונות הרבים שהיא מציעה. יש גם המון דירות שאין בהם בכלל מרפסות. לכולם, קיימת הזכות

הרחבת מרפסת קיימת
הרחבת מרפסת קיימת

בעבר, רוב המבנים נבנו ללא מרפסות או עם מרפסות קטנות במיוחד. מהסיבה הזו, כיום אנשים רבים בוחרים להוסיף מרפסות ולהרחיב מרפסות על מנת לשדרג את

הרחבת מרפסת שמש
הרחבת מרפסת שמש

מרפסת שמש היא מרפסת שמאפשרת לכם להכניס את השמש אליכם הביתה. מדובר במרפסות חיצוניות אליהן ניתן לצאת מהדירה. מרפסות אלה מאפשרות לכם לשדרג משמעותית את

הרחבת מרפסות השוואת מחירים
הרחבת מרפסות השוואת מחירים

במבנים רבים, דיירי הבניין בוחרים להרחיב את המרפסות שלהם. על ידי הרחבת המרפסות ניתן לשדרג את איכות החיים, להגדיל את שטח הבית ואף להעלות את

הרחבת מרפסות בניה קלה
הרחבת מרפסות בניה קלה

כיום אנשים רבים בוחרים להרחיב את המרפסות בבתים שלהם על מנת לשדרג את איכות החיים שלהם ולהעלות את ערך הנכס. קיימות שתי שיטות בנייה המאפשרות

1700-70-90-30
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!