הבית הוא המקדש שלכם! מחירים זולים שיגשימו לכם חלום!

אם אתם מנהלים פרויקט לבניית ביתכם הפרטי, או אפילו במקרה בו רכשתם דירה חדשה מקבלן מפתח, סביר מאוד להניח שנתקלתם בביטוי טופס 4 ואתם לא לגמרי בטוחים שאתם מבינים מה זה אומר ומה נדרש מכם בכדי לקבל אותו. אז מה זה בדיוק טופס 4? למה הוא נועד וממי צריך לבקש אותו? האם תוכלו לאכלס את הבית שלכם ללא טופס 4? מהן הבדיקות שיש לבצע על מנת לקבל את טופס 4 ובאיזה שלב יש לבצע אותן? האם נכון לעבור את התהליך של קבלת טופס 4 באופן עצמאי או שכדאי להיעזר בגורם מומחה? האם לא מדובר באחריות של קבלן הביצוע? על כל השאלות הללו, עונים לכם בשורות הבאות, המומחים של המרכז לבניה פרטית.

אז מה זה בדיוק טופס 4?

תהליך בנייה של בית חדש הוא תהליך שמבוסס על מספר שלבים מרכזיים ובכלל זה עבודות עפר, עבודות תשתית, שלד, גמר ולבסוף אכלוס. שלב האכלוס הוא השלב שבו נעשים כל הסידורים הנדרשים מול הרשויות על מנת להסדיר את רישום הנכס ולהבטיח שהנכס מוכן לאכלוס, מתאים למגורי אדם ובטוח לשימוש על כל מרכיביו. טופס 4 הוא למעשה טופס שמכיל בתוכו שורה של אישורים מידי אנשי מקצוע, כך שכאשר כל האישורים הנדרשים ניתנו, הטופס למעשה מלא וניתן לאשר את אכלוס המבנה.

אנימציה של מפקחי בניה

אם אתם חושבים ללכת בכיוון של "בואו נאכלס ולאחר מכן נדאג לאישורים", אז כדאי לדעת שהאפשרות הזאת לא באמת קיימת עבורכם. הסיבה לכך היא כפולה. מבחינה חוקית, המדובר על עבירה על החוק ובצדה קנסות וסנקציות שונות שיכולה הרשות המקומית להפעיל נגדכם. אבל עוד יותר מכך, האופציה הזאת היא גם לא מעשית. ללא טופס 4 אסור לחברת החשמל לספק לכם חשמל, לחברת המים לספק לכם מים ולחברת התקשורת לספק לכם תקשורת. זאת אומרת שעל מנת להתגורר בבית שלכם ולקיים אורח חיים נורמלי עם מים זורמים, שירותי ביוב, חשמל ותקשורת, יהיה עליכם תחילה להציג בפני אותם ספקי תשתיות טופס 4 חתום ומאושר על ידי הרשות המקומית.

איך מוציאים טופס 4?

טופס 4 הוא טופס שמנפיקה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ברשות המקומית שבתחומה ממוקם המבנה. את הוועדה הזאת אתם בטח כבר מכירים משלב הגשת הבקשה להיתר בנייה לצורך בניית המבנה מלכתחילה. אז אחרי שפגשתם את הוועדה בשלבים הראשונים של התכנון והבנייה, כעת אתם צריכים לפגוש אותה שוב בתום התהליך. את הטופס אפשר לקבל במשרדי הוועדה ברשות המקומית או להוריד אותו מאתר האינטרנט של הרשות. יחד עם הטופס, תוכלו לקבל גם מדריך מלא שכולל בתוכו את כל האישורים אותם עליכם להשיג במסגרת התהליך. אישורים אלה כוללים, בין היתר, את הבאים:

אישור אדריכל ומודד מוסמך

אישור של אדריכל ושל מודד מוסמך לגבי ההתאמה בין המבנה ובין תכנית הבנייה שלו. כאמור, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה העניקה לכם היתר בנייה על פי תכנית הבנייה שהגשתם לה לפני שהתחיל תהליך הבנייה. בסוף התהליך, הוועדה רוצה לוודא כי אכן פעלתם במגבלות ההיתר ולא חרגתם ממנו ועל כן נדרש אישור של אנשי המקצוע המוסמכים על כך שהמבנה שנבנה בפועל, עומד בכל התנאים של היתר הבנייה ושל תכנית הבנייה. המודד המוסמך מבצע מדידות לאורך כל תהליך הבנייה ועל בסיסן יוצר לבסוף שרטוט שאותו יש להגיש לרשם המקרקעין לצורך רישום הנכס. שרטוט זה הוא למעשה הבסיס שמאשר את מאפייני המבנה ושאותם ניתן להשוות לתכנית הבנייה המקורית.

לוגו

אישור פינוי מבנים זמניים

אולי אתם כבר יודעים את זה ואולי לא, אבל כל מבנה או שינוי במבנה במרחב החוץ, אפילו מלונה לכלב, חייבים בקבלת היתר בנייה. בהתאם לכך, הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רוצה לוודא כי לאחר תהליך הבנייה, לא נותרו בשטח מבנים זמניים שאולי נדרשו לצורך קיומו של תהליך הבנייה. מבנים אלה כוללים למשל מגורי עובדים, מחסן חומרי גלם, מנופים, רמפות וכדומה. בכדי לקבל את טופס 4, עליכם להציג אישור שכל המבנים הזמניים הללו פונו מהשטח, ללא יוצא מן הכלל.

אישורי ניקוז ואינסטלציה

אישורים הניתנים על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ומוכרים על כך שהמבנה כולל את כל מערכות הניקוז והאינסטלציה הנדרשים על פי החוק, על פי התקנות והתקנים ועל פי תכנית הבנייה שאושרה, ובכלל זה אישור תקינות של צנרת המים ועל פי הצורך אישור חיטוי צנרת על מנת להבטיח את בטיחות השימוש במים.

אישור חברת הגז

אישור שנותנת לכם חברת הגז המספקת גז למבנה, ומאשרת את תקינות מערכת הגז במבנה, את התקנתה באמצעות טכנאי מוסמך ואת העובדה כי המערכת נבדקה מבחינה תפקודית ובטיחותית.

אישור כיבוי אש

אישור מידי רשויות כיבוי האש על כך שהמבנה עומד בכל תקנות בטיחות האש וכי מותקנות בו כל המערכות הנדרשות על פי תקנות אלה. אישור זה אינו רלוונטי לבתים פרטיים, אך מאוד רלוונטית לעסקים, מפעלים, מבנים ציבוריים ואפילו מבני מגורים משותפים.

אישור מהנדס קונסטרוקטור

אישור שניתן על ידי מהנדס קונסטרוקטור שלמעשה ליווה את הפרויקט בשלבי בניית השלד שלו, וכעת מאשר את תקינות הבטון ותקינות השלד כולו.

אישורים נוספים

אישורים נוספים שיהיה עליכם להוסיף במסגרת הגשת טופס 4 כוללים למשל אישור מהנדס על כך שהמבנה ראוי ובטוח למגורים, אישור של מכון התקנים על איטום מרחבים מוגנים ועוד. לצורך קבלת אישורים אלה אתם לאו דווקא חייבים להזמין את מכון התקנים עצמו, אלא לשכור איש מקצוע שאושר והורשה על ידי מכון התקנים לבצע את הבדיקות הנדרשות הללו ולקבל ממנו את האישור הנדרש. דברים אלה נכונים לגבי כל סוגי הבדיקות והאישורים שיש להשיג מידי רשויות גדולות וספקי תשתית.

בניית בית פרטי

אישור טופס 4

אישור טופס 4 הוא שלב אחד בתהליך הנדרש לעבור עד קבלת הטופס באופן סופי. האישור ניתן על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה אולם מדובר באישור תאורטי בלבד. לאחר שניתן האישור התאורטי, שולחת הוועדה מפקח מטעמה אל המבנה הנדון וזה עובר על כלל חלקי המבנה על מנת לבחון בעיניו את ההתאמה בין האישורים שניתנו ובין המצב בשטח. רק לאחר אישור של המפקח על תקינות המבנה ניתן להמשיך הלאה בתהליך האישור הסופי של טופס 4 וקבלתו.
ראו גם: מפקח בניה פרטית

אישורי וועדה מקומית לטופס 4

עם האישור של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, יש להמשיך הלאה אל האגפים השונים ברשות המקומית על מנת לקבל אישורים נקודתיים כמו למשל אישור המחלקה להגנה על איכות הסביבה, איכות צנרת המים והתשתיות, עמידה בתקנים ובחוקי העזר העירוניים מבחינת שימור פני העיר וכדומה. בחלק מן האגפים האישור יינתן כמעט אוטומטית לאחר שנתקבל כבר אישור של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ובחלקם האישור יכול אפילו להתייתר לחלוטין כל עוד לא מדובר במבנה ציבור. יחד עם זאת, ישנם אגפים שעשויים לדרוש אישורים נרחבים יותר למשל סביב הנושא של חיטוי צנרת המים במבנה, שנחשב לנושא חשוב מאוד להבטחת בטיחות המשתמשים במים במבנה. אורך התהליך כעומק הבחינה שמעוניינת לבצע הרשות המקומית לצורך מתן האישור הסופי למבנה. מרגע שניתנו כל האישורים מידי הרשות המקומית, מקבל המבנה את האישור המיוחל לאכלוס, הלוא הוא טופס 4. יחד עם זאת, פה לא נגמר התהליך.

ליקויים ושיבושים בתהליך טופס 4

לאורך התהליך של קבלת האישורים הנדרשים לצורך הפקת טופס 4, ייתכן ויימצאו ליקויים שונים במבנה, שבגינם לא יתאפשר מתן אישור כלשהו או כמה אישורים נדרשים. האישורים הרי לא ניתנים באופן אוטומטי, אלא מבוססים על בדיקה מקדימה של הנושא בו הם עוסקים. במקרה כזה, יש להזמין את איש המקצוע המתאים לצורך ביצוע תיקון של הליקויים, כשבחלק מן המקרים תוכלו להתחייב לתקן את הליקויים הללו בתוך פרק זמן של שנה אחת ובחלק אחר מן המקרים לא ניתן יהיה להתקדם בתהליך כלל, עד לקבלת האישור הנדרש לאחר תיקון הליקוי. כדאי לזכור שמעטים המקרים בהם אין כלל ליקויים, אך גם מעטים המקרים בהם ליקויים אלה מצדיקים את עיכוב התהליך. במרבית המקרים, תינתן לכם שנה לתיקון הליקויים הנדרשים ובתום השנה הזאת תערך בדיקה נוספת וסופית של מהנדס העיר על מנת לקבל את אישור האכלוס הסופי, הלוא הוא טופס 5.

טופס 5 – תעודת אכלוס

אם יש טופס 4 ואם מדובר בתהליך בירוקרטי, אז אפשר בהחלט להניח שישנו גם טופס 5, וטופס כזה אכן קיים. טופס 4 הוא למעשה אישור זמני לאכלוס והוא תקף לשנה אחת. במשך השנה הזאת, יכולה הרשות המקומית לוודא שהמבנה אכן עומד בכל התקנים ובכל הכללים הנדרשים לפני שניתן האישור הסופי. המדובר במעין באפר של שנה נוספת, שמעניקה לעצמה הרשות המקומית להמשיך ולוודא את עמידת המבנה בדרישותיה. רק לאחר חלוף שנה מאז מתן טופס 4, תבוצע בדיקה סופית של המבנה על ידי מהנדס העיר. בבדיקה זו יוודא המהנדס כי כל הליקויים שנרשמו לרעת המבנה אכן תוקנו במהלך השנה האחרונה מאז קבלת טופס 4, ורק לאחר מכן ייתן את האישור שלו למתן תעודת אכלוס סופית בצורת טופס 5.

התהליך לא מסובך, אבל גם לא נעים

התהליך של הגשת בקשה לקבלת טופס 4 וקבלת כל האישורים הנדרשים על מנת לקבל אותו בסופו של דבר, הוא לא תהליך מורכב או מסובך, אבל הוא גם לא נעים ולא פשוט. בתהליך זה מעורבים שורה של אנשי מקצוע שאותם יהיה עליכם לגייס לצורך קבלת האישורים הנדרשים, כל אחד בתחומו הוא. חלק מן האישורים יינתנו לכם ביוזמה של אנשי המקצוע העוסקים במלאכת הבנייה של המבנה ויהיו בידיכם עוד לפני שבכלל תגיעו לשלב של הגשת הבקשה לטופס 4. יחד עם זאת, דברים תמיד יכולים להשתבש, להתעכב, להימרח ולא מעט פעמים יהיה עליכם להתמודד עם דרישות שייראו לכם תלושות מן המציאות, אך בפועל נובעת מחוסר ההיכרות וחוסר הידע שלכם בהתנהלות מול הרשות המקומית.

בהיבט זה בהחלט מומלץ לשקול את האפשרות לשכור גורם מקצועי שייקח על עצמו את כל הנושא של הגשת הבקשה לטופס 4, השגת כל האישורים הנדרשים וניהול ההתקשרות מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ומול הרשות המקומית שבתחומה ממוקם הנכס. גורם זה יודע לעשות את הדברים בצורה הכי יעילה שיש ובמהירות הרבה ביותר, מה שיבטיח לכם גם תהליך חלק ומהיר וגם כניסה כמה שיותר מוקדמת לנכס שלכם, שזה עתה השלמתם את בנייתו. המרכז לבניה פרטית מציע לכם בדיוק את השירות הזה של ניהול כלל התהליך להוצאת טופס 4 מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ומול הרשות המקומית הרלוונטית, והכל בצורה מקצועית, מהירה ויעילה בכדי שתוכלו להיכנס לבית החדש שלכם כמה שיותר מהר וכמה שיותר בטוח.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of קבוצת ירדן
קבוצת ירדן

המאמר נרשם ע"י קבוצת ירדן.
צרו איתנו קשר עוד היום לקבלת הצעת מחיר משתלמת ומותאמת אישית לבניית בית החלומות שלכם.
מאות משפחות כבר זכו לעבוד איתנו ולהגשים חלום!

מלאו את הפרטים והמומחים שלנו יצרו איתכם קשר בהקדם!

כתבות
1700-70-90-30
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!