שיקום מבנים

שיקום מבניםתהליך שיקום מבנים תפס תאוצה בשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים מבינים את החשיבות שיש בשיקום מבנים לא רק בשביל אסתטיקה, אלא גם בשביל למנוע סכנות עתידיות. נוכחנו לראות לאחר לא מעט רעידות אדמה שפקדו את הארץ ובארצות הסמוכות עד כמה חשוב לשמור על חיזוק מבנה, ולדאוג לטפל במבנים שלנו. שיקום מבנים מתייחס לא רק למבנים משותפים, אלא גם לבתים פרטיים. שיקום מבנים הוא פעולה שמתבצעת על מבנים שונים בהם גם מבנים פרטיים וגם מבנים ציבוריים במטרה לשקם את הנכס. ישנם מבנים ישנים שבשביל שיוכלו להמשיך לשמש למגורים או לעבודה יש צורך בשיקום שלהם. על שיקום מבנים נרחיב במאמר הבא. 

 

מהו שיקום מבנים?

אפשר לפצל את התשובה לשניים, האחד הוא שיקום חיצוני בשביל אסתטיקה, ואילו החלק השני נוגע לשיקום מבנים כדי לשפר את איכות החיים, את התשתיות ואת חיזוק המבנה. תהליך שיקום חיצוני יכול להתבצע גם על ידי מתן צו מהעירייה, זאת אומרת שלדיירי הבניין אין החלקה בנושא, אלא העירייה כופה את השיקום עליהם. המקרים האלה נפוצים כאשר מדובר על מבנים מסוכנים, לאחר בחינה של אדריכל או מהנדס בניין שהכריז על המבנה בתור מבנה מסוכן. בדרך כלל מדובר על מבנים ישנים, או מבנים עברו פגיעה או כשל בתהליך התכנון שלהם. 

השיקום  בדרך כלל יכלול את הדברים הבאים: חיזוק עמודי בניין, חיזוק או החלפת תשתיות המבנה, איטום, חיזוק קירות, החלפת מרזבים, שיקום בטון, שיקום יסודות, צביעה חיצונית ופנימית של מבנה, בחינת סדקים בקירות, בחינת סדקים פנימיים, מדרגות, מבואות, לובי, תקרה, גג ועוד. שיקום מבנים כולל יהיה בתוקף כאשר ישנה הסכמה כוללת בין דיירי הבניין בשיעור של 70% מסך הדיירים, כאשר מדובר על מבנה מסוכן לא נדרשים באישור של הדיירים. חשוב להבין ששיקום מבנים לא רק משפר את הנראות של המבנה, אלא גם משביח את הנכס שלכם בשיעור שיכול להגיע לכ-20%. שיקום מבנים יכול להיות גם מאופיין בתור החזרת מבנים לצורך שימור.

השיקום מבנים הוא פעולה בה משקמים מבנה ומטפלים ברכיבים העיקריים בו שהם ברזל ובטון. מבנים ישנים או מבנים ששוכנים בסמוך לרצועות חוף בהם רמת הלחות גבוהה או מבנים שניזוקו כתוצאה מבלאי והתיישנות טבעית צריכים לעבור שיקום. עם השנים יופיעו מפגעים אסתטיים ובטיחותיים של חלקי טיח ובטון סדוקים בעמודי הבניין או בקירות המבנה. במצב כזה יש צורך בשיקום שיוביל למבנה עמיד, בטוח ואסתטי. 

מתי נבצע שיקום מבנים?

השיקום מבנים הוא פעולה שמתבצעת כאשר יש מפגעים שונים כמו חלקי בטון וטיח רופפים, עמודי בניין שבורים או סדוקים, קירות חיצוניים סדוקים, מעקות וחומות שבורים או בסכנת קריסה, מרפסות רעועות, ברזלים בתהליך קורוזיה ועוד. השיקום יתבצע במספר מקרים-

  • מבנה לא פעיל- ישנם מבנים שלא פעילים לתקופה. כאשר המבנים אינם פעילים הם נחשבים לנטושים ואף למסוכנים. במידה שרוצים להחזיר את המבנה לשימוש חשוב מאוד לבצע קודם כל שיקום מבנים על מנת להעלות את הבטיחות של המבנה. 
  • הזנחה- ישנם מבנים מוזנחים שיש בהם פגעים שונים. מבנים אלה הופכים למפגע תברואתי וחשוב מאוד לבצע בהם שיקום מבנים על מנת לשמור על חיי הדיירים והעוברים והשבים. 
  • השבחה- ישנם מקרים בהם אנשים רוכשים נכסים ישנים שצריכים לעבור שיקום על מנת להפוך לראויים למגורים. לאחר השיקום הערך של הנכס הופך לגבוה יותר. לכן רבים מבצעים את השיקום על מנת להשביח את הנכס.

 

מי מבצע שיקום מבנים?

שיקום מבנים הוא פעולה שמתאימה הן למבנים ציבוריים והן למבנים פרטיים ולכן יכול להיות יזום על ידי מגוון גורמים כמו עיריות, מועצות או יזמים. כמו כן גם בעלי המבנה יכולים לבחור לבצע שיקום מבנים. מי שמבצע בפועל את שיקום המבנים הוא קבלן שיקום. שיקום מבנים נועד להפוך את המבנה לבטוח ויציב ולמנוע סכנות ולכן חשוב לבחור בקבלן שיקום מקצועי. בחרו בקבלן שיקום שיטפל וישקם את כל חלקי הבטון והטיח של המבנה. 

 

מה כולל תהליך שיקום מבנים?

תהליך השיקום  הוא תהליך ששם דגש על החלקים החיצוניים של המבנה. כמו כן בתהליך יבצעו הקמה של תשתיות חדשות שיהפכו את המבנה לבטוח ויציב. בתהליך השיקום מתבצעות פעולות כמו בניית קירות, החלפת רצפות, שיפוץ ושיקום מבנה מסוכן, הקמת תשתיות ועוד. 

באמצעות השיקום ניתן לשקם את המבנים הן מבחינת סדקים בקירות, סימני חלודה על הבניין, חיזוק העמודים של הבניין על מנת שלא יקרסו ועוד. במקרים מסוימים דרוש שיקום יסודי ורציני יותר של הבניין גם חיצונית וגם פנימית. במקרים בהם לא ניתן לשקם את הבניין מסיבות שונות האופציה היחידה היא להרוס את המבנה ולבנות מבנה חדש ובטוח. 

 

החשיבות של שיקום מבנים

בישראל קיימים מבנים רבים ישנים, מוזנחים ורעועים שנמצאים בסכנת קריסה. כמו כן, בישראל קיים איום של רעשי אדמה אפשריים שהופך את המבנים הללו למסוכנים אף יותר. רוב המבנים בישראל לא עברו שיפוץ יותר מחמישים שנים והסיכוי שהם יעמדו בפני רעידת אדמה או אפילו בנזקים קטנים יותר כמו חדירה רטיבות למבנה הוא נמוך מאוד. לכן, חשוב מאוד לבצע שיקום מבנים על מנת להפוך את המבנים הללו ליציבים ובטוחים יותר. 

 

שיקום מבנים על ידי קבלן מתאים

במידה שהמבנה שלכם מוזנח ורעוע חשוב מאוד להזמין קבלן שיקום מבנים ואף להתייעץ עם מהנדס בניין בנוגע לחוזק של הבניין והאם הוא מסוגל לשאת את העומס של השינויים שצפויים להתרחש בו. במידה שהמבנה חזק מספיק לשאת בעומסים הצפויים יש להתחיל בתהליך השיקום. 

לפני שמשקמים יש לנקות. לכן, בשלב הראשון קבלן השיקום ישטוף את המבנה עם מכונת לחץ מים שתשטוף מהמבנה את שאריות הפיח, הלכלוך והטיח הרופף. לאחר מכן יש לטפל בחלקי הברזל החשופים שעוברים תהליך קורוזיה. את חלקי הברזל יש לנקות עם מברשת פלדה מחלקי הקורוזיה עד שמגיעים לברזל בריא. לאחר מכן יש למרוח על הברזל הבריא חומר שעוצר את תהליך הקורוזיה ושומר על הברזל מהתפוררות והיחלשות. בשלב הבא יש לטפל בסדקים בבניין ובבעיות ההתפוררות. לבסוף יש לבצע טיוח ושיוף מחדש ואז לצבוע מחדש את כל המבנה. במקרים בהם הדיירים משלמים על השיקום והם רוצים לחסוך בעלויות הם בוחרים לוותר על הצביעה המחודשת, אך יש לקחת בחשבון שמדובר בתוצאה לא אסתטית במיוחד. השיקום הוא תהליך לא פשוט כלל שמצריך מיומנות ודיוק על מנת שיתבצע כהלכה. 

תהליך שיקום מבנים

בשביל להתחיל בתהליך כאשר לא מדובר על מבנה מסוכן, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא להגיע להסכמה של 70% מסך הדיירים באותו בניין. במקרה בו ישנה התנגדות, אין מנוס וכמעט אף קבלן לא יסכים לבצע את התהליך. במקרים כאלה של חוסר הסכמה מה שנותר לעשות הוא לגשת לעורך דין. לאחר קבלת הסכמת הדיירים, בעל המקצוע מגיע אליכם ומבצע בדיקות אשר מאבחנות את הליקויים של אותו מבנה. בהתאם לממצאים, בעל המקצוע יכול לקבוע תוכנית עבודה בהתאם לסדר עדיפויות. 

לאחר מכן, את התוכנית יש להגיש לרשות המקומית במקרה בו אנחנו נדרשים בהיתר בנייה, ברוב המקרים כן. לאחר קבלת האישור בעל המקצוע יכול להתחיל לבצע את המלאכה. חשוב לציין, שיקום מבנים ברובו נמצא בחלק החיצוני של מבנה ודורש פיגומים. כמו כן, כאשר ישנו שיפוץ ביסודות המבנה, בתשתיות ומערכות נוספות שיש בבניין ייתכנו הפסקות של מים או חשמל למשך זמן קצר. 

כחלק בלתי נפרד משיקום, בעל המקצוע גם דואג לבצע עבודות איטום. בדרך כלל כאשר בעלי מקצוע עובדים על חלקו החיצוני של בניין הוא מסירים את הצבע הישן, וכמו כן זה הזמן הנכון ביותר ליצור שכבת איטום איכותית כדי למנוע נזקים עתידיים. בשוק יש לא מעט חומרי איטום מעולים, יש להתאים את חומר האיטום ביחס לאותו מבנה.

 

סוגי שיקום מבנים:

  • שיקום מבנים לאחר פגיעה – שיקום מבנים לאחר פגיעה מתייחס בעיקר למבנים שעברו שריפה או הצפה, דברים שגרמו לליקויים בתוך הבניין. במקרה של שריפה מטבע הדברים יהיו נזקים לכל הבניין, בין אם מדובר על נזקים שנגרמו עקב כיבוי אש או עקב השריפה עצמה. מלבד לכך, כאשר ישנה הצפה בבניין שנוצרה עקב חדירה של גשם לתשתיות, צנרת שהתפוצצה, ועוד ליקויים שונים גם כאן המים יכולים להוביל לטחב, עובש ונזקים לרצפה, לקירות ולגג.
  • שימור מבנים – תהליך נוסף של שיקום מבנים נוגע לשימור מבנים. יש מקרים בהם יש ערך כלשהו למבנה, על אף שהוא ישן. אנחנו לא נרצה לפגוע במבנה, אבל בגלל שהוא כל כך ישן צריך לשמור על החוזק שלו ולשקם אותו מבחינה חיצונית, בעיקר ביסודות המבנה וצבע. המטרה העיקרית כאן היא לתת תרופה למכה, ולמנוע קריסה של המבנה.
  • שיקום מבנה מסוכן – שיקום מבנים מסוכנים הוא כפי שציינו עקב צו של העירייה, במקרה בו החליט מהנדס שאותו מבנה עשוי לסכן את הדיירים, עליהם לפנות את הדירה או במקרים מסוימים יוכלו להישאר בדירה במהלך שיפוץ. במקרים כאלה תהליך שיקום מבנים הוא חובה תחת דגש של חיזוק מבנים.

 

כמה עולה שיקום מבנים?

המחיר של שיקום מבנים משתנה בהתאם להיקף הפרויקט, ובהתאם לסוג הפרויקט. אין תהליך מסוים, ולכן ריכזנו עבורכם מחירון של שיקום מבנים:

סוג עבודה מחיר הערות
טיח חיצוני 120-180 ש"ח למ"ר שכבת מיישרת, שכבת הרבצה, גמר – כולל שליכט.
טיח חוץ תרמי 150-260 ש"ח למ"ר עמידות בפני קור וחום.
צביעת קירות חיצוניים 65-100 ש"ח למ"ר המחיר נקבע בהתאם לסוג הצבע, ובהתאם לתיקונים אפשריים.
חיזוק עמוד בניין 1500-2,000 ש"ח  משתנה בהתאם לסוג המבנה.
בדיקת מהנדס קונסטרוקטור 1,500-3,500 ש"ח בדיקה ראשונית ודוח ליקויים
השכרת מנוף 1,500-2,500 ש"ח בהתאם לגובה המבנה
צביעת בניין חיצוני 65,000 עד 100,000 ש"ח פיגומים, תיקוני טיח, צבע ועוד.
עבודות איטום 60-120 ש"ח למ"ר בהתאם למיקום האיטום, סוג החומר ועוד.

לסיכום

לסיכום, המחירון של שיקום מבנים הוא מורכב, כדי לקבל את המחיר המלא בעל המקצוע צריך להגיע ולהעריך את העבודה הנדרשת באותו מבנה. לשם כך כפי שציינו צריך החלטה כוללת של מעל 70% מדיירי המבנה כאשר מדובר על בניין משותף. 

כפי שהבנו השיקום הוא תחום חשוב מאוד שמאפשר לטפל בבעיות איטום במבנה, בעמידות של המבנה, בנזקים שונים שנגרמו לו, לשפר את המבנה ואף להפוך אותו לאסתטי יותר. על מנת לבצע שיקום מבנים יש להיעזר בחברת שיקום מבנים שתדאג לבצע זאת באופן ראוי שיהפוך את המבנה ליציב ובטוח למגורים. 

שיפוץ ושיקום מבנים

שיפוץ ושיקום מבנים

שיפוץ ושיקום מבנים הוא תהליך שנועד כדי לתת מענה למי שרוצה להשביח את הנכס שלו, למי שרוצה ליצור אווירה יותר נעימה בחללי הבניין המשותפים או

מחירון שיקום מבנים

מחירון שיקום מבנים

מבנה המגורים שלכם דרוש לשיפוץ? הגעתם למקום הנכון. בשורות הבאות נגע בכל הדגשים החשובים ביותר שאתם חייבים להכיר אודות מחירון שיקום מבנים. מעבר למחירון, נגע

שיקום חזיתות מבנים

שיקום חזיתות מבנים

שיקום חזיתות מבנים הוא תהליך מורכב הדורש מיומנויות של מומחים רבים ושונים, לרבות קבלנים, מהנדסי בנייה, חברות דירות למכירה בירושלים ,קבלני משנה מתחומים שונים, אנשי מקצוע עצמאיים

שיקום ושימור מבנים

שיקום ושימור מבנים

כאשר מדובר בשיפוץ, שיקום ושימור מבנים ובנייני מגורים, יש הרבה (בלשון המעטה) גורמים שצריך לקחת בחשבון. לא מדובר רק במציאת החומרים המתאימים לפרויקט, אלא גם

שיקום ואיטום מבנים

שיקום ואיטום מבנים

עם השנים, מבנים רבים ניזוקים בצורה שונה. בעקבות כך עלולים להיות חלקי טיח ובטון רופפים, חלקי ברזל חשופים, סדקים בקירות התומכים ועוד. במצב כזה יש

שיקום מבנים לאחר שריפה

שיקום מבנים לאחר שריפה

שריפה היא אחד הדברים המפחידים והמסוכנים שעלולים לקרות. במידה שהייתה לכם שריפה בבית חשוב מאוד לבצע שיקום מבנים לאחר שריפה. על ידי שיקום מבנים לאחר

שיקום מבנים מסוכנים

שיקום מבנים מסוכנים

בישראל קיימים הרבה מבנים ישנים ומוזנחים. במבנים אלה יש מפגעים שונים כמו חלקי בטון וטיח רופפים, ברזל בתהליך קורוזיה, סדקים בקירות ובעמודים של הבניין ועוד.

שיקום מבנים לאחר הצפה

שיקום מבנים לאחר הצפה

הצפה בבית יכולה להיגרם בעקבות סיבות שונות כמו איטום לקוי או פיצוץ בצנרת. כאשר יש הצפה, המים עלולים לגרום לנזקים שונים למבנה בהם גם נזקים

שיקום מבנים ישנים

שיקום מבנים ישנים

בישראל קיימים הרבה מבנים ישנים, מוזנחים ורעועים שנמצאים בסכנת קריסה. במצב כזה יש צורך בביצוע שיקום מבנים ישנים. השיקום הוא תהליך בו מטפלים במפגעים השונים

שיקום מבנים בגובה

שיקום מבנים בגובה

שיקום מבנים בגובה יכול להתבצע על ידי מתקני הרמה או בסנפלינג. הבחירה באחד האמצעים הללו תתבצע בהתאם לגורמים שונים. חשוב מאוד שחברה מקצועית ומנוסה תבצע

שיקום מבנים בסנפלינג

שיקום מבנים בסנפלינג

בישראל קיימים הרבה מבנים רעועים ומוזנחים שמצריכים ביצוע של שיקום מבנים. כאשר מדובר במבנים גבוהים יש צורך בשיקום מבנים בסנפלינג או על ידי מתקני הרמה.

1700-70-90-30
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!