הוספת ממ"ד

הבית הוא המקדש שלכם! מחירים זולים שיגשימו לכם חלום!

כיום, החוק מחייב הוספת ממד לכל מבנה חדש. כל בניין חדש שנבנה צריך להיבנות עם ממד לכל דירה. אך לצערנו, יש מבנים ישנים רבים במדינה בהם אין ממ"ד. עם השנים, אנשים רבים מחליטים לפעול ולהוסיף ממד בעצמם. על הוספת ממ"ד נרחיב במאמר הבא. 

הוספת ממד

מהו ממ"ד?

ממ"ד, הם ראשי תיבות של מרחב מוגן דירתי. הממד הוא חדר חשוב מאוד בכל חלל במדינה. בין אם מדובר במבנה מגורים, בית ספר, גן ילדים, בית כנסת, ספרייה, מקום עבודה וכל חלל אחר, יש צורך בממד. הממד משמש אותנו ומספק הגנה בתקופות לחימה ובמיוחד מפני ירי טילים. הוספת ממד, היא למעשה הוספת חדר שיכול לשמש אתכם למגוון צרכים שונים כמו חדר שינה נוסף או חדר עבודה. אך בשעת חירום, הממד יספק לכם הגנה וישמור אתכם בטוחים.

החוק בנוגע להוספת ממ"ד

החל משנת 1991, החוק מחייב להוסיף ממד לכל מבנה חדש. בנוגע למבנים הישנים, המדינה מעודדת את האזרחים בהוספת ממד ולכן קיימות הקלות שונות. ניתן להוסיף ממד בהליך רישוי מקוצר במידה ומדובר במבנה פשוט וברוב המקרים לא יהיה ניתן למנוע מדייר להוסיף ממד לבית. יש לבצע הוספת ממ"ד תוך פגיעה מינימלית בדירה, בזרימת האוויר שלה ובאור השמש. חשוב שדלת הממ"ד לא תוצב בחללים מרכזיים על מנת לא לפגוע בעיצוב הפנים של הדירה. בהוספת ממד, הדיירים לא מחויבים בתשלום היטל השבחה. 

אפשרויות בניה שונות

הוספת ממד מאפשרת להנות ממגוון יתרונות שונים כולל הגנה מפני מתקפת טילים, העלאת ערכו של הנכס, הגנה מפני רעידת אדמה, הגדלת שטח הנכס ועוד. קיימות מספר אפשרויות בנייה שונות על מנת להוסיף ממד למבנה קיים-  

 • בניית ממד

האפשרות הראשונה היא לבנות ממד, כלומר לבצע הוספת ממ"ד רגיל. בשיטה זו בונים את הממד כחדר נוסף בבית. בניית ממד מחייבת יציקת יסודות וקירות מבטון מהתקרה עד הקרקע. לשם כך יש צורך בקבלת אישורים של גורמים מקצועיים. 

 • בניית ממד יביל

האפשרות השנייה היא לבנות ממד יביל. בשיטה זו בונים את הממד במפעל ולאחר מכן מובילים אותו ומתקינים אותו בבית. עבור אנשים שחוששים מתלונות השכנים ורוצים לחסוך ברעש ובלכלוך מדובר באפשרות טובה במיוחד. 

 • הסבת חדר לממד

עוד אפשרות שעומדת כאשר מעוניינים בהוספת ממד, היא להסב את אחד מחדרי הבית לממד. הסבה כזו מצריכה קבלת אישורים מפיקוד העורף. 

 • מיגון חדר פנימי

אפשרות נוספת להוספת ממ"ד היא למגן את אחד פנימי בדירה. המיגון מתבצע על ידי הוספת פלדה או בטון. שימו לב שמיגון של חדר פנימי יעניק הגנה פחות איכותית מאשר ממד רגיל. 

הוספת ממד בבית פרטי ובבית משותף

הוספת ממד יכולה להתבצע גם בבתים פרטיים וגם בבתים משותפים. אך ישנם מספר הבדלים שיש לקחת בחשבון. בית פרטי, כפי שניתן להבין משמו הוא בית פרטי ששייך לדייר אחר. במידה שהדייר ירצה לבצע הוספת ממ"ד, יהיה לו חופש מוחלט לגבי התהליך ולגבי מיקום הממ"ד. אך, בבתים משותפים התהליך מעט שונה. קודם כל, הוספת ממד בבית משותף מצריכה קבלת אישור של 60% מדיירי הבניין. 

הסכמת דיירי הבניין

כפי שציינו, הוספת ממ"ד בבניינים משותפים בחייבת לקבל את הסכמתם של לפחות 60% מדיירי הבניין. במידה שדייר מאחת הקומות העליונות רוצה להוסיף ממד לביתו, יהיה עליו לקבל את האישור של הדיירים מהקומות מתחת ולרתום אותם לתהליך. במידה שהדיירים מתחת לא ירצו להוסיף ממד לדירה שלהם, הממד ייבנה על עמודים שיעמדו בחלון של הדיירים מתחת. לא תמיד הדיירים מסכימים להוספת ממד בבניין. יכולות להיות לכך מספר סיבות כמו אי יכולת כלכלית או חשש מתהליך הבנייה ומההשפעות שלו על שגרת החיים של דיירי הבניין. במקרים כאלה עלולים להיווצר סכסוכי שכנים ומצבים לא נעימים. ישנן חברות שמסייעות להתמודד עם שכנים סרבנים ולגשר במצבים של סכסוכי שכנים. שימו לב שעל מנת להגדיל את הסיכוי שהשכנים יסכימו לתהליך חשוב לכנס ישיבת דיירים אליה תגיעו עם כל הפרטים החשובים לרבות העלויות הצפויות ומשך זמן הבנייה הצפוי. 

היתר בניה

כל תוספת בניה בבניין, כולל הוספת ממד מצריכה היתר בניה. היתר בניה הוא מסמך פורמלי שמהווה רישיון לביצוע שינויים חיצוניים במבנה קיים או לבניית מבנה חדש. על מנת להוסיף ממד למבנה יש צורך בהיתר בניה. על מנת לקבל היתר בניה יש לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובניה ולהגיש בקשה להיתר בניה. הבקשה כוללת טופס בקשה ובנוסף יש לצרף את כל המידע בנוגע לדירה, זכויות הבנייה בנכס, מפה טופוגרפית, נתונים ומדידות ואגרת בנייה משולמת. לאחר שתגישו את הבקשה להיתר בניה לידי הוועדה, הוועדה תבחן את הבקשה ותחליט האם לדחות או לאשר אותה. שימו לב שהועדה יכולה להחליט לאשר את הבקשה תחת תנאים מסוימים. חשוב לקחת בחשבון יש ישנם תקנים מסוימים להוספת ממ"ד כמו לדוגמא עובי תקני לקיר ממ"ד שנע בין 25 ס"מ לבין 40 ס"מ, בהתאם לסוג הקיר (חיצוני או פנימי). 

היתרונות שבהוספת ממ"ד

להוספת ממד יש מגוון יתרונות שונים. ריכזנו לכם את המרכזיים בהם-

 • הגנה- קודם כל, הוספת ממ"ד מאפשרת לכם להנות מהגנה מפני ירי טילים. הממד מספק הגנה בתקופות לחימה, כולל מפני גזים רעילים מאחר שמדובר במבנה אטום שכולל מסנן כימי או מסנן אוויר. בנוסף, הממד מספק הגנה גם מפני רעידות אדמה.  
 • חיזוק הבניין- הבניינים בהם אין ממד לכל דירה הם בניינים ישנים. רבים מהבניינים הישנים נמצאים בסכנת קריסה וצריכים לעבור תהליכי שיקום וחיזוק. על ידי הוספת ממ"ד, ניתן לחזק את הבניין בצורה משמעותית. 
 • הגדלת שטח הנכס- על ידי הוספת ממ"ד, ניתן להגדיל את שטח הנכס. מאחר שהממד הוא שטח שירות ניתן לבנות אותו גם אם נוצלו כל זכויות הבניה במבנה. 
 • רישוי מזורז- הוספת ממד הוא הליך בו ניתן לקבל רישוי מזורז. בנוסף, לעומת תוספות בניה אחרות שמצריכות את הסכמתם של כלל דיירי הבניין, הוספת ממד מצריכה רק 60% הסכמה. 
 • העלאת ערך הנכס- על ידי הוספת ממד ניתן להעלות את ערכו הכלכלי של המבנה.

כמה עולה הוספת ממ"ד?

קשה לענות באופן חד משמעי כמה עולה הוספת ממ"ד לבניין קיים. הסיבה לכך היא שהמחיר תלוי בגורמים שונים כמו גודל הממד, עלות היתר הבניה, עלות התכנון, איכות הממד לרבות סוג הדלתות ומערכת הסינון שתותקן ועוד. באופן ממוצע, במידה שתתאגד קבוצת דיירים ויהיו מעוניינים בהוספת ממד, המחיר ינוע בין 100,000 לבין 120,000 שקלים. 

הוספת ממד לבנייןבשנים האחרונות, יותר ויותר אנשים מחליטים לבצע הוספת ממ"ד לבניין קיים. מדובר בתהליך חשוב מאוד שמאפשר לספק לדיירי הבניינים הישנים הגנה, מפני מתקפת טילים ואף מפני רעידת אדמה. במאמר הבא נרחיב על הוספת ממד לבניין ומה היא כוללת. 

החשיבות של הוספת ממ"ד לבניין קיים

הממ"ד, הוא מרחב מוגן דירתי שמטרתו היא לספק הגנה מפני התקפות טילים. מדובר בחדר חשוב מאוד שיש לבנות בכלל חלל במדינה כולל בתי מגורים, משרדי עבודה, גני ילדים, ספריות, בתי כנסת ועוד. כיום טווח הירי רחב מאוד וכמעט אין מקומות במדינה אליהם לא מגיעים טילים. הוספת ממד לבניין מאפשרת לנו להנות משטח נוסף בדירה אותו ניתן לנצל למגוון שימושים כמו חדר שינה או חדר עבודה. במקרה הצורך, החדר יוכל להגן עלינו ולשמור אותנו בטוחים. גישה אל ממד שנמצא בתוך הדירה מצמצמת את זמן ההגעה לממד בשעת חירום. לכן, בזכות החשיבות הגדולה שיש להוספת ממ"ד לבניין קיים, כיום כל הבניינים החדשים נבנים עם ממד לכל דירה.

מה היתרונות בהוספת ממ"ד?

להוספת ממד לבניין יש מגוון יתרונות שונים בהם-

 • הגנה

על ידי הוספת ממד לבניין ניתן להנות מהגנה איכותית מפני ירי טילים. מתקפות טילים הן איום ממשי במדינה שלנו והממד מספק לנו הגנה מפניהן. בנוסף, מלבד הגנה מפני טילים, הממד שמהווה מבנה אטום וכולל מסנן כימי או מסנן אוויר, מספק הגנה גם מפני גזים רעילים. בנוסף, מאחר שהממד נבנה על יסודות משל עצמו הוא מהווה גם הגנה מפני רעידות אדמה. 

 • חיזוק הבניין

הוספת ממ"ד לבניין קיים מאפשרת לחזק את הבניין. למעשה, רבים מהבניינים הישנים נמצאים בסכנת קריסה. חלקם קיבלו צו מבנה מסוכן וחלקם עומדים בפני קבלת צו כזה. על ידי הוספת ממד ניתן לחזק את הבניינים ואת התשתיות שלהן וכך להוריד את סכנת הקריסה. 

 • הגדלת שטח הנכס

כאשר מוסיפים ממד ניתן להגדיל את שטח הנכס. למעשה, על ידי הוספת ממד לבניין, מוסיפים עוד חדר לנכס. הממד, נחשב לשטח שירות ומהסיבה הזו ניתן לבנות אותו גם במקרים בהם נוצלו כל זכויות הבניה במבנה. 

 • העלאת ערך הנכס

על ידי הוספת ממ"ד לבניין קיים ניתן להעלות את ערכו הכלכלי של המבנה, גם על ידי הגדלת שטחו וגם על ידי סיפוק חדר מוגן.

 • רישוי מזורז

כאשר רוצים לחרוג מהיתר הבנייה ולהוסיף חדר או תוספת כלשהי לבנייה, יש לקבל הסכמה של כלל דיירי הבניין. לעומת זאת, כאשר מעוניינים בהוספת ממד לבניין ניתן להסתפק בהסכמה של 60% מדיירי הבניין בלבד ואף ניתן לקבל רישוי מזורז. 

כיצד זה מתאפשר?

כאשר רוצים להוסיף ממד לבניין קיים, יש מספר אתגרים שיש להתמודד איתם. אחד מהאתגרים ההלו הוא האתגר ההנדסי. עם זאת, הממד הוא חדר שעשוי בטון ופלדה, הוא עומד על בסיס ויסודות משל עצמו ואינו תלוי בבניין עצמו. לכן מהסיבה הזו, ניתן להוסיף את הממד למגוון בניינים שונים במגוון מיקומים שונים. לכל בניין משותף ניתן להוסיף ממד. עבור בניינים ישנים, הוספת ממד לבניין רק מחזקת את המבנה מבחינה קונסטרוקטיבית ומקטינה את הסיכוי שהבניין יקרוס. 

קבלת הסכמה של דיירי הבניין

כאשר מעוניינים בתוספת בנייה לבניינים קיימים, יש צורך בקבלת הסכמה של כלל דיירי הבניין. אך כאשר מעוניינים להוסיף ממ"ד, מאחר שמדובר בחדר שמספק הגנה, יש צורך בהסכמה של 61% מדיירי הבניין בלבד. חשוב לקחת בחשבון שבמקרים בהם אחד מהדיירים מהקומות העליונות מעוניין בהוספת ממד לבניין, יהיה עליו לקבל את האישור של הדיירים בקומות מתחת. הסיבה לכך היא שבנייה של ממד מחייבת יציקת יסודות וקירות בטון מהתקרה עד הקרקע. שימו לב שאתם מחתימים את דיירי הבניין על טופס בו הם מצהירים כי אינם מתנגדים או מעוניינים בתהליך. 

קבלת הסכמה של דיירי הבניין בנוגע להוספת ממד לבניין, או בנוגע לכל תוספת בנייה כלשהי יכולה להיות אתגר לא פשוט. במקרה שיהיו שכנים סרבנים עלול להיווצר מצב של סכסוכי שכנים ומגוון מצבים לא נעימים. חשוב לקחת בחשבון שפעמים רבות הסירוב של השכנים נובע מחששות אמיתיים כמו אי יכולת כלכלית להשתתף בתהליך או חשש מפגיעה בשגרת חייהם בעקבות תהליך הבנייה. 

פניה לחברת בניה

במידה שקיבלתם את הסכמתם של 61% מדיירי הבניין לפחות, עליכם לפנות לחברת בניה המתמחה בבניית ממדים ובתוספות בניה. בחרו בחברה עם ניסיון מתאים שתבצע את תהליך הבניה במקצועיות רבה. החברה תבחן את ההיתכנות התכנונית של ביצוע הפרויקט מבחינות שונות כולל ההיתכנות לקבל היתר בנייה וכולל המיקום האידיאלי של הממ"ד כך שיאפשר חיבור אופטימלי ומיטבי לדירה. 

על מנת לבחור חברת בניה יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים שונים. בחרו בחברת בניה איכותית, מנוסה ומקצועית. בדקו שמדובר בחברה שרשומה אצל רשם הקבלנים כחברת בניה מורשית שרשאית לבצע עבודות בניה בהיקף הנדרש. בדקו מה הניסיון של החברה ושהוא רלוונטי לתחום הבנייה בו אתם מתעניינים. חשוב לוודא מראש מה הזמינות של החברה לביצוע הפרויקט על מנת להיות בטוחים שהיא תבצע אותו בזמן הנדרש. בדקו מה המחיר שהחברה גובה עבור התהליך. ההמלצה שלנו היא לבצע השוואת מחירים ולבדוק מה המפרט שמציעה כל חברה עבור המחיר שגובה. אל תתפשרו על המחיר הזול ביותר ולהפך- חברה שמציעה מחיר נמוך מידי אמורה להעלות סימני שאלה. לבסוף מומלץ לברר על החברה ולבדוק המלצות וחוות דעת בשביל להיות בטוחים שאתם מקבלים החלטה מושכלת. 

קבלת היתר בנייה

יש לקבל היתר בנייה לפני שמתחילים בבניית הממד. כל תוספת בנייה, לרבות הוספת ממ"ד לבניין קיים מחייבת לקבל היתר בניה בהתאם. היתר הבנייה הוא מסמך פורמלי שמהווה אישור שניתן מהועדה המקומית לתכנון ובניה. מסמך זה מהווה אישור לביצוע שינויים במבנה קיים או לבניית מבנים חדשים. על מנת לקבל היתר בניה להוספת ממד לבניין יש צורך בהגשת בקשה לוועדה המקומית לתכנון ובניה. מלבד טופס הבקשה יש להגיש גם את זכויות הבנייה בנכס, מפה טופוגרפית, נתונים ומדידות ואגרת בנייה משולמת. לוקח בערך חצי שנה עד שמתקבל היתר בניה. 

תהליך הבניה בפועל

השלב הבא בהוספת ממד לבניין הוא תהליך הבניה בפועל. משך תהליך הבניה ישתנה בהתאם לגורמים שונים כמו מספר הממדים שיש לבנות, דרכי הגישה לבניין, גובה הבניין ועוד. בניית ממד בודד אורכת כחודש, אך עבור בניין שלם התהליך יכול לארוך אפילו שנה שלמה. בסיום הבניה יש לקבל אישורים על סיום הבניה מהעירייה לפני שניתן להשתמש בממ"ד. 

הוספת ממד לדירההוספת ממד לדירה הוא תהליך חשוב מאוד. הממד הוא חלל שמספק הגנה לדיירים. בבניינים ישנים רבים בהם אין ממדים, מבצעים פרויקט תמ"א בו מוסיפים לכל דירה ממד. אך לצערנו לא כל המבנים זוכים לפרויקט זה ולכן אנשים רבים מחליטים להוסיף ממד בעצמם. על הוספת ממד לדירה נרחיב במאמר הבא. 

החשיבות של הוספת ממד לדירה

הממד הוא ראשי תיבות של מרחב מוגן דירתי. מדובר במרחב שמטרתו העיקרית היא לספק הגנה לדיירי הדירה. הממד מיועד להגן מפני התקפות טילים אך למעשה הוא יעיל גם בפני גזים ורעילים ואפילו נגד רעידות אדמה. כיום יש ממדים בסוגים שונים של מבנים ולא רק בבתי מגורים. כך ניתן לראות בניית ממד בבתי ספר, בגני ילדים, במקומות עבודה ועוד. בעבר, בכל בניין היה מקלט בקומה התחתונה. אך, זמן ההגעה למקלט יכול לקחת זמן רב ופעמים רבות לא ניתן להספיק למקלט בזמן הנחוץ. הוספת ממד לדירה מצמצמת באופן משמעותי את זמן ההגעה למרחב המוגן ולכן היא בעלת חשיבות רבה בהגנה על חיי אדם. 

מה היתרונות של הוספת ממד לדירה?

הוספת ממד בדירה קיימת כוללת מגוון רחב של יתרונות שונים וחשובים-

 • הגנה

קודם כל, היתרון המרכזי שמספקת הוספת ממד לדירה הוא הגנה על הדיירים. הממד מאפשר להנות מהגנה איכותית מפני ירי טילים. מאחר שמתקפות טילים הן איום ממשי, חשוב שתהיה לנו הגנה מפניהן. בנוסף, מאחר שהממד הוא מבנה אטום שכולל מסנן כימי או מסנן אוויר הוא מספק הגנה מצוינת גם בפני גזים רעילים. הגנה נוספת שמספק הממד היא מפני רעידות אדמה. הסיבה לכך היא שהממד נבנה על יסודות חזקים ויציבים במיוחד. 

 • חיזוק הבניין

יתרון נוסף ממנו ניתן להנות על ידי הוספת ממד לדירה הוא חיזוק של הבניין. הוספת ממד נדרשת בבניינים הישנים. הבניינים הישנים במדינה סובלים מנזקים שונים וניתן לראות בהם חלקי טיח רופפים, חלקי ברזל חלודים ועוד. במצבים כאלה יש צורך בשיקום ובחיזוק של הבניין. על ידי הוספת ממד לדירה ניתן לחזק את הבניינים

 • הגדלת שטח הנכס

הוספת ממד לדירה מאפשרת לכם להגדיל את שטח הנכס. למעשה, כאשר מוסיפים ממד מוסיפים עוד חדר לדירה. למרות שהממד הוא מרחב מוגן הוא יכול לשמש אותנו למגוון שימושים שונים. פעמים רבות הממד הופך לחדר שינה נוסף או משמש כחלל עבודה. על ידי כך ניתן להגדיל את שטח הנכס ולנצל אותו בחכמה. בנוסף חשוב לציין שהממד נחשב לשטח שירות. לכן, ניתן לבנות אותו גם במקרים בהם נוצלו כל זכויות הבניה במבנה. 

 • העלאת ערך הנכס

הוספת ממד לדירה מאפשרת לכם להנות מהעלאת ערכו של הנכס. הסיבה לכך היא שעל ידי הוספת ממד אתם מגדילים את שטח הנכס, מוסיפים חדר לשימוש וגם מספקים חדר מוגן. 

 • רישוי מזורז

כפי שהבנו עד עתה, הוספת ממד לדירה היא בעלת חשיבות רבה והיא כוללת יתרונות רבים. מהסיבה הזו, המדינה מעודדת את האזרחים להוסיף ממד לדירה ולכן מאפשרת להם לקבל רישוי מזורז ולהנות מהקלות מסוימות. אחת ההקלות הללו היא שיש צורך בהסכמה של 60% מדיירי הבניין ולא בהסכמה של כולם, כמו שצריך בהוספת חדר שאינו ממד לדירה.

קבלת הסכמה של דיירי הבניין

כפי שציינו, כאשר מעוניינים בתוספת בנייה כלשהי כמו הוספת חדר או הוספת מרפסת יש צורך בקבלת הסכמה של כלל דיירי הבניין או של 75% מהם. אך, מאחר שהמדינה רוצה לעודד את האזרחים להוסיף ממד לבתים שלהם, על מנת להוסיף ממד לדירה יש צורך בהסכמה של 60% מדיירי הבניין בלבד. מומלץ להחתים את דיירי הבניין על טופס בו הם מצהירים כי אינם מתנגדים לתהליך או כי הם מעוניינים בביצוע התהליך. אל תסתפקו בהסכמה בעל פה. 

יש לקחת בחשבון כי קבלת הסכמה של דיירי הבניין מהווה אתגר בתהליך זה ועלולה לעכב אותו משמעותית. ההמלצה היא לנסות לקבל את הסכמתם של דיירי הבניין כאשר כל הפרטים החשובים ידועים לכם לרבות העלויות הצפויות ומשך הבנייה הצפוי. 

פניה לחברת בניה

במידה שלפחות 60% מדיירי הבניין מסכימים להוספת ממד לדירה, השלב הבא הוא לפנות לחברת בניה. חשוב לפנות לחברות בניה שמתמחות בבניית ממדים ובתוספות בנייה ספציפית. החברה שתפנו אליה, תבחן את ההיתכנות התכנונית של ביצוע הפרויקט. יש לבחון היתכנות הן מבחינת קבלת היתר הבניה והן מבחינת המיקום האידיאלי של הממד. יש למקם את הממד כך שיתחבר בצורה אופטימלית ומיטבית לדירה. 

איך נבחר חברת בניה?

כפי שהבנו, יש לפנות לחברת בניה שמתמחה בבניית ממדים ובתוספות בנייה. על מנת לבחור חברת בניה מקצועית שתבצע את התהליך בצורה הטובה ביותר יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים שונים. 

 • ניסיון- על מנת לבחור חברה עבור הוספת ממד לדירה יש לקחת בחשבון את הניסיון שלה. בחרו בחברה מנוסה. בדקו מה הניסיון של החברה והאם הוא רלוונטי לתחום הבניה בו אתם מתעניינים. מומלץ לראות עבודות קודמות של החברה. 
 • רישום- מומלץ לבחור בחברה שרשומה אצל רשם הקבלנים. הרישום מעיד על כך שמדובר בחברת בניה שמוכרת על ידי הרשויות. חשוב לוודא מה הסיווג של חברת הבנייה ושהיא מורשית לבצע עבודות בניה בהיקף הנדרש. 
 • זמינות- לפני שאתם בוחרים בחברת בניה חשוב לוודא מראש מה הזמינות שלה לביצוע הפרויקט. כך תוכלו להיות בטוחים שהיא תבצע אותו בזמן הנדרש. 
 • מחיר- לפני בחירת חברה מומלץ לבקש הצעת מחיר. ההמלצה שלנו היא לבצע השוואת מחירים בין מספר חברות ולבדוק מה המפרט שמציעה כל חברה עבור המחיר שגובה. אל תתפתו לבחור בחברה שמציעה את המחיר הזול ביותר אלא קחו בחשבון את כלל הפרמטרים החשובים. במקרים רבים, חברה שמציעה מחיר נמוך מידי צריכה להעלות אצלכם סימני שאלה. 
 • המלצות- הדרך הטובה ביותר להיות בטוחים שאתם מקבלים החלטה מושכלת היא לקבל המלצות על החברה. אם אין לכם יכולת לקבל המלצות ממקור ראשון תוכלו לבדוק חוות דעת על החברה באינטרנט. ניתן למצוא המלצות וחוות דעת במגוון פלטפורמות כמו אתרים שונים, פורומים וכמובן הרשתות החברתיות. 

קבלת היתר בנייה

הוספת ממד לדירה מחייבת אתכם לקבל היתר בנייה מתאים. על מנת לקבל היתר בנייה יש לפנות לוועדה המקומית לתכנון ובניה ולהגיש בקשה להיתר בניה. לטופס הבקשה יש לצרף את זכויות הבנייה בנכס, מפה טופוגרפית, נתונים ומדידות ואגרת בנייה משולמת. לוקח בערך חצי שנה עד שמתקבל היתר בניה. 

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of קבוצת ירדן
קבוצת ירדן

המאמר נרשם ע"י קבוצת ירדן.
צרו איתנו קשר עוד היום לקבלת הצעת מחיר משתלמת ומותאמת אישית לבניית בית החלומות שלכם.
מאות משפחות כבר זכו לעבוד איתנו ולהגשים חלום!

מלאו את הפרטים והמומחים שלנו יצרו איתכם קשר בהקדם!

כתבות
קבלן לבניית ממד
קבלן לבניית ממד

במצב הביטחוני של היום בישראל,לא יהיה קשה להמציא אישורי בנייה על בניית ממ"ד. יש שמעוניינים בממ"ד כתוספת לדירה או לבית, כך שאין מדובר בנושא הביטיחותי

בניית ממד בהתאם לתקן הישראלי
בניית ממד בהתאם לתקן הישראלי

מתכננים להוסיף חדר ממד בחלל דירתכם? השורות הבאות נכתבות במיוחד עבורכם. בשורות הבאות נכיר מקרוב את כל הפרטים החשובים ביותר שיעזרו לכם להשלים את כל

הוספת ממד לבניין משותף
הוספת ממד לבניין משותף

כל מה שאתם חייבים להכיר על הליך הוספה של חדר ממד בבניין רב קומות לא מעט אנשים כיום בוחרים לשלב חדר ממד בדירתם. אם גם

בניית ממד על עמודים
בניית ממד על עמודים

הכירו את השיטה שתאפשר לכם להוסיף חדר ממד לדירה גבוהה חושבים להוסיף חדר ממד לדירת המגורים שלכם? בשורות הבאות תקבלו את כל המידע החיוני ביותר

בניית ממד מחיר
בניית ממד מחיר

לא מעט אנשים כיום בוחרים לשלב חדר ממד בחלל דירתם במטרה לשמור על שלומם של כלל המתגוררים בדירה. עד לפני כמה עשרות שנים, הקבלנים לא

הוספת ממד לבית פרטי מחיר
הוספת ממד לבית פרטי מחיר

רוצים להוסיף חדר ממד לבית הפרטי שלכם? חשוב שתכירו את האפשרות לבחור במבנה יביל לא מעט אנשים כיום בוחרים להוסיף ממד לבית פרטי או אף

1700-70-90-30
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!