בונים בית פרטי במודל בנה ביתך לשנת 2020

אחרי שנים של תכנון והכנה, הגעתם לשלב של בניית הבית הפרטי שעליו אתם חולמים? לא הרבה אנשים בונים בית פרטי באופן עצמאי ויש לכך סיבות רבות ומגוונות, ובראשן האתגר העצום של ניהול וביצוע פרויקט בנייה בתחום שאין לאדם הממוצע מן הרחוב שום מושג עליו. בניית בית פרטי היא אכן אתגר יוצא דופן, אבל לא כזה שלא ניתן לעמוד בו. הכלל הוא פשוט: היעזרו באנשי המקצוע המתאימים ואל תיקחו על עצמכם את מה שאתם לא יכולים לקחת ולא יודעים לעשות. מהם הקווים המנחים המרכזיים שצריכים להנחות אתכם בתהליך של בניית בית פרטי במודל בנה ביתך? המומחים של המרכז לבניה פרטית פורשים אותם בפניכם ממש כאן בשורות הבאות.

מודל בנה ביתך לבניית בית

לא רבים בוחרים במודל של בנה ביתך, אבל אנשים רבים בונים בית פרטי בדיוק על פי מודל זה ולמרבה הצער, לא כולם מצליחים להגיע לתוצאות להן הם ציפו. למעשה, בתחום של בנה ביתך ישנם לא מעט מקרים של פרויקטים שנגררים למאבקים משפטיים, להוצאות כבדות של הלקוח ולחוסר שביעות רצון כללית מהפרויקט מצד הלקוחות. זה לחלוטין לא חייב להיות כך ואם אתם בונים בית פרטי משלכם, כדאי שתבינו מה הן הסיבות המרכזיות שעומדות מאחורי הכישלונות הללו וכיצד תוכלו אתם להתגבר עליהן בכדי להשלים את הבית שלכם בצורה מוצלחת וגם לא לפחד מהמילה מושלמת.

תכנון – שלב המפתח שלכם בתהליך

בכל פרויקט של בניית בית פרטי ובכל פרויקט בנייה בכלל, ישנם מספר שלבי מפתח שעליהם מבוסס הפרויקט. שלב התכנון הוא השלב הראשון שבהם ובשלב הזה אתם למעשה בונים בית על הנייר. זהו השלב בו אתם מחליטים על שטח הבית, על התצורה הכללית שלו, על מספר החדרים, על גודל כל חדר וחלוקת החלל הפנימי, על הצבעים, על המרקמים, על חומרי הגלם, על הריצוף, על החלונות, על הדלתות, על הכלים הסניטריים, על המטבח, על התאורה, על הגינה, על הגג ועל כל פרט אחר שבסופו של דבר צריך להתממש במציאות. לאחר שלב התכנון מגיע שלב הביצוע שבו עוסקים אנשי מקצוע מיומנים ביישום תכנית הבנייה שלכם ולכן כל כך חשוב שאת מרבית זמנכם ומרבית המאמץ שלכם בפרויקט, תקדישו לשלב התכנון.

אנשי המקצוע בשלב התכנון

בשלב התכנון נדרשת מעורבות של אנשי מקצוע כדוגמת אדריכל, מהנדס בניין, מהנדס קונסטרוקטור ומעצב פנים. אנשי מקצוע אלה אמורים לקחת את הרעיונות והדרישות שלכם ולהפוך אותם לתכנית מסודרת שעומדת בעקרונות המקצועיים של ענף הבנייה. אבל את מעורבותם, בדגש על האדריכל ומעצב הפנים, אתם רוצים לשמר כבר משלבי התכנון הראשוניים. אלו הם אנשי המקצוע שיוכלו לפרוש בפניכם את כל האפשרויות שעומדות בפניכם, לרבות אפשרויות רבות מספור שאתם כלל לא מכירים ולא הייתם יודעים על קיומן ללא ייעוץ מקצועי. אלו הם אנשי המקצוע שיודעים לספר לכם האם ההעדפות שלכם הן נכונות מבחינת העקרונות המקצועיים של עולם העיצוב והתכנון ויכולים להציע לכם אלטרנטיבות טובות יותר שיבטיחו כי תכנון ועיצוב הבית שלכם יישענו על יסודות העיצוב המקצועיים ולא על מצבי רוח חולפים.

בשורה התחתונה, אם אתם בונים בית פרטי במודל בנה ביתך, אתם רוצים לצאת אל המשימה עם הבנה יסודית על חשיבותו של שלב התכנון עבורכם ולמצות את השלב הזה עד תום. מרגע שישנה תכנית בנייה מגובשת ומאושרת, היכולת שלכם להשפיע על הפרויקט ועל התוצאה הסופית היא מוגבלת למדי ולכן חשוב לתת את מרב המאמץ בשלב התכנון ולעשות את זה בליווי אנשי המקצוע הנכונים.

בחירת קבלני ביצוע

כפי שאמרנו קודם לכן, בכל פרויקט בניה קלה או רגילה ישנם כמה וכמה שלבים, שמתחילים קודם כל בשלב התכנון ולאחר מכן עוברים לשלב עבודות העפר, שלב עבודות השלד, שלב עבודות הגמר ושלב האכלוס. על כל אחד מהשלבים האלה מנצח גורם מקצועי שונה כמו קבלן עפר, קבלן שלד או קבלן גמר ובהנחה שהכנתם את תכנית הבנייה המושלמת עבורכם, עוברת הצלחת הפרויקט לידיים של אנשי המקצוע הללו. כשמבינים את זה וכשמבינים שאין לנו באמת יכולת להשפיע על העבודה תוך כדי הביצוע שלה, מבינים שהדבר החשוב ביותר הבא עבור אנשים אשר בונים בית פרטי במודל בנה ביתך הוא בחירת קבלני הביצוע.

כלל הברזל לבונים בית

הראשון שעליו אתם רוצים להקפיד מאוד בהיבט זה הוא הכלל של עבודה עם קבלנים רשומים בלבד, קרי קבלנים המופיעים בפנקס הקבלנים של משרד השיכון. פנקס זה מחולק לקטגוריות שונות בענף הבנייה ולסיווגים על פי היקף פרויקט במונחי השקעה כספית. בבחירת קבלני הביצוע לפרויקט עליכם לבחור קבלנים רשומים בקטגוריה המתאימה (שלד, גמר, עפר וכן הלאה) ובהתאמה להיקף הפרויקט שלכם במונחי תקציב. זה לא משנה אם קיבלתם המלצה מחברים על קבלן כלשהו וזה לא משנה אם האדריכל שלכם ממליץ לכם על קבלן מסוים – כל המלצה או חוות דעת כזאת יכולות להישקל על ידכם אך ורק אם הקבלנים המומלצים האלה הם קבלנים רשומים. אם הם אינם קבלנים רשומים, אין לכם מה לחפש אצלם.

החשיבות של קבלן רשום

היא כפולה. פעם אחת, קבלן רשום הוא קבלן שעמד בכל הקריטריונים שהגדיר משרד השיכון בכדי להפוך לקבלן רשום ובכלל זה רקורד מקצועי, רקורד שירות נקי מתלונות, מעשי נוכלות ורמאות, רמה מקצועית גבוהה, יכולות מותאמות לשירותי הבנייה המוצעים ועוד. פעם שניה וזה כבר יותר חשוב, קבלן רשום מתייחס למעמדו כקבלן רשום כאל נכס שאסור לו להפסיד. בהתאם לכך, יפעל הקבלן הרשום על פי כל הכללים המחייבים אותו על מנת שלא לקחת את הסיכון שהמעמד יילקח ממנו. הוא יתנהל מולכם בהגינות מלאה, יעמוד בהתחייבויות שלו ויקפיד על הסטנדרטים המקצועיים הנדרשים וזאת כחלק מהמחויבות שלו אליכם הלקוחות, אל מעמדו כקבלן רשום ואל הצורך שלו להמשיך ולהישאר קבלן רשום. בהתאם לכך, הקו המנחה השני עבור אנשים אשר בונים בית באופן פרטי הוא עבודה עם קבלנים רשומים בלבד.

ניהול פרויקט מקצועי ויעיל

לבסוף, אם אתם בונים בית פרטי באופן עצמאי, זה לא אומר שאתם צריכים לנהל את הפרויקט כולו באופן עצמאי. למעשה, אם אין לכם את הרקע הנדרש בענף הבנייה, זה אומר בדיוק את ההיפך – את ניהול הפרויקט אתם רוצים להאציל לידי ידיים מקצועיות האוחזות בניסיון הנדרש בתחום הבניין. ניהול כל ההתקשרויות והתהליכים מול הרשויות והרגולטור, בניית זרימת תהליך הפרויקט, תכנון וביצוע, הפקת אישורים והיתרים נדרשים מהרשות המקומית, גיוס אנשי מקצוע ותיאום מלא ביניהם, פיקוח על לוחות הזמנים ועל התקציב לפרויקט, הקפדה על כך שהעבודה תתנהל בצורה בטוחה, על פי חוק ועל פי הסטנדרטים המקצועיים והאינטרסים שלכם הלקוחות – כל אלה הם מרכיבי מפתח בניהול הפרויקט ולכם פשוט אין את היכולת לעשות את זה בעצמכם, פשוט מכיוון שמדובר בתחום שאינו מוכר לכם ואין לכם כל ניסיון בו.
ראו גם: מפקח בניה לבית פרטי

חברות בניה

כדוגמת המרכז לבניה פרטית, שמציעות לכם את השירות הכולל של ניהול פרויקט בצורה מקצועית, על פי מתודולוגיות מקצועיות מתחום ניהול הפרויקטים בשילוב עם הידע המקצועי הנדרש בתחום הבנייה. למרכז לבניה פרטית ניסיון רב בניהול פרויקטים של בניית בתים פרטיים במודל בנה ביתך ובמודלים אחרים, ואת כל הניסיון הזה מעמיד המרכז לרשותכם בניהול פרויקט בניית הבית הפרטי שלכם.

קבלן מפתח

לעבודה עם גורם מנהל מרכזי כמו קבלן מפתח ישנם כמה וכמה יתרונות, שהשניים הבולטים שבהם הם יעילות העבודה והחיסכון בעלויות הפרויקט.

תהליך בנייה של בית פרטי כולל מספר שלבים מרכזיים ובתוכם עוד עשרות ומאות שלבים מקצועיים בתוך כל שלב. את כל תהליכי הביצוע ניתן לבצע על פי מתודולוגיות שונות ושיטות שונות. על כך אפשר להוסיף שכל קבלן המעורב בפרויקט, מנהל עוד כמה פרויקטים במקביל והנה לכם מתכון בדוק לכאוס. גורם מקצועי שיודע לנהל פרויקטים של בניית בית פרטי, יודעים גם לתאם בין כלל הגורמים ולהבטיח שהעבודה תתנהל בצורה יעילה עם זרימה מלאה בין השלבים השונים ותוך הקפדה על אותם סטנדרטים בכל שלבי הפרויקט. להתנהלות יעילה זו ישנן גם השלכות כלכליות, שכן ללא עיכובים, ללא טעויות ועם גורם מקצועי שיודע לפקח על התהליך בצורה מוקפדת, קל מאוד לחסוך הוצאות מיותרות שפרויקטים רבים יכולות להגיע לרמות שאי אפשר להתעלם מהן.

מעבר לקווים המנחים הללו, חשוב מאוד להתנהל בצורה נכונה גם בהיבט של חתימה על הסכם עבודה נכון, תשלום מדורג לקבלן, הקפדה על בדיקת בדק בית ועוד. על כל אלה תוכלו לקבל מידע נוסף מהמומחים של המרכז לבניה פרטית, שעומדים לרשותכם בכל שאלה ועניין כאשר אתם בונים בית פרטי.

בלוג

תאורה לחדר ילדים

  מעצבים מחדש את חדר הילדים? זה הזמן לדאוג גם לתאורה הטבעית והמלאכותית בחדר. במאמר זה אספנו לכם מספר המלצות חשובות לבחירה של מתקני תאורה

תאורה לחדר ילדים

  מעצבים מחדש את חדר הילדים? זה הזמן לדאוג גם לתאורה הטבעית והמלאכותית בחדר. במאמר זה אספנו לכם מספר המלצות חשובות לבחירה של מתקני תאורה

קרא עוד »

שיש גרניט

  אתם בעלים של מסעדה עם מטבח פתוח? ברכותיי, זהו טרנד שהתחיל לצבור תאוצה בזמן האחרון, וזהו טריק מעולה אשר יכול לעזור מאוד למשיכת הקהל

קרא עוד »

הדברת פשפשים מוצלחת

  סוף  סוף נפתחו השמיים ונמל תעופה בן גוריון, איזה כיף! כמובן שחייבים להשתחרר אחרי כל כך הרבה זמן שהיינו סגורים בבית, בלי שום טיולים

קרא עוד »

ניקיון משרדים

  להתנהלות מוצלחת של חברה ישנם הרבה גורמים חשובים. בשביל כך חייבים צוות עובדים מיומן, הנהלה סמכותית ואחראית, ניהול חשבונות מוצלח וקפדני ושיווק תחרותי ויצירתי.

קרא עוד »

פרקט פישבון

  מחפשים רעיון מקורי לעיצוב מרפסת פתוחה בחצר? בא לכם על משהו מיוחד, ולא על משהו תבניתי שיש לכל השכנים? יש לי רעיון בשבילכם, והרעיון

קרא עוד »

שיש חברון

  אם תשאלו אנשים, איזה שיש הם מדמיינים בבית שלהם, בוודאי הרבה יענו שהם היו מתים לראות בבית שלהם שיש אבן קיסר. ואכן, שיש זה

קרא עוד »

ד"ר מרקיזה

  הסתכלתם על הגינה שלכם, וחשבתם שבא לכם איזו פינת ישיבה נחמדה ליד הבית, שתהיה מיוחדת, וגם מוצלת? תוכלו ליישם רעיון זה באמצעות יצירת מרפסת

קרא עוד »