הבית הוא המקדש שלכם! מחירים זולים שיגשימו לכם חלום!

רבים חושבים ומעריכים כי תפקידו היחיד של הטיח בבית הוא להחליק את הקירות על מנת להעניק להם מראה אסתטי וחלק, אלא שלטיח תפקידים רבים נוספים שמשמשים למטרות חשובות לא פחות, ואולי יותר, מאשר מטרת האסתטיקה. למה משמש טיח? האם נעשה שימוש בטיח גם בקירות החיצוניים של הבית או רק בקירות הפנים? כיצד מיושם הטיח? מה זה שליכט? מהם המאפיינים השונים של הטיח, שמשפיעים על החוזק שלו ועל היכולת שלו לספק את הערך שלשמו הוא נועד? באיזה שלב בתהליך הבנייה מבוצע הטיח? על שאלות אלו ועוד עונים לכם בשורות הבאות, המומחים של המרכז לבניה פרטית.

מהו טיח ומהם תפקידיו?

טיח הוא שכבה של חומר אותו מורחים על גבי משטח השלד, קרי קיר הבטון. שכבה זו יכולה להיות עשויה משכבה הומוגנית אחת, בעיקר כאשר מדובר על טיח חוץ והיא יכולה להיות מורכבת משלוש שכבות שונות המיושמות זו על גבי זו כאשר מדובר בטיח פנים. כאמור, נהוג להפריד בין טיח חוץ לטיח פנים שכן הערך המבוקש מכל אחד מסוגי הטיח הללו הוא שונה לחלוטין ולכן שונה גם סוג הטיח, הרכבו ואופן היישום שלו. הטיח מיוצר ממספר מרכיבי מפתח ובראשם חומר מליטה ואגרגטים. חומר מליטה הוא מלט או חומר בעל תכונות דומות בתצורה אבקתית. אגרגטים הם גרגרים קטנים שמעורבבים עם חומר המליטה ומעניקים לתערובת את החוזק שלה. אל התערובת נהוג להוסיף חומרים נוספים כמו סיד ולבסוף מינון מדויק של מים. התערובת המתקבלת היא הטיח הרטוב שאותו מיישמים על גבי הקיר.

טיח חוץ

הוא טיח שמיושם על גבי הקירות החיצוניים במבנים ללא חיפוי חוץ. כאשר המבנה נהנה מחיפוי שיש או אבן, יש ליישם את החיפוי ישירות על קיר הבטון החיצוני ואין צורך ביישום טיח. יחד עם זאת, ישנם מבנים, בעיקר מבנים פרטיים בהם לא מבוצע חיפוי חוץ ומעטפת החוץ מתבססת על שכבת טיח וצבע חוץ. טיח החוץ מיועד בעיקרו לספק שכבת הגנה לקיר הבטון, לאטום אותו בצורה שלא תתאפשר חדירה של מים וחלחול אל תוך הקיר וכמובן לתת שכבה אסתטית מיושרת לפני הצביעה. טיח חוץ מיועד גם לייצר רמה מסוימת של בידוד תרמי ואקוסטי, אם כי את הבידוד הזה אנחנו רוצים להשיג בעיקר באמצעות טיח הפנים. טיח פנים הוא טיח שמיועד ליישום על גבי קירות פנים וגם הוא אמור לספק רמה גבוהה של איטום למניעת חדירת מים ולחות אל תוך קיר הבטון, להגן על הקיר, ליצור שכבה של בידוד אקוסטי ותרמי ברמה גבוהה וכמובן ליצור את השכבה החלקה שעליה מיושם צבע הפנים.

מהם ההבדלים המרכזיים בין טיח חוץ לטיח פנים?

טיח חוץ הוא כאמור טיח שמטרתו המרכזית היא להגן על קירות החוץ מפני פגעי מזג האוויר ולאטום אותם מפני לחות, רטיבות וגשמים. בהתאם לכך, בטיח החוץ נשים פחות דגש על המרקם החלק הסופי שלו אנו מצפים בתוך הבית ונשתמש ברכיבים שיוכלו לספק לנו את ההגנה הנדרשת לקיר. רכיבים אלה מבוססים על חומר מליטה בתוספת חומר אקרילי ועל אגרגטים גדולים יחסית לטיח פנים. טיח חוץ יכול בהחלט להיות גם טיח חלק, אבל ככלל יעילות ההגנה של הטיח החיצוני עולה ככל שהאגרגטים בתוכו הם גדולים יותר. אחד מסוגי טיח החוץ המוכרים יותר הוא טיח שפריץ שלאחר יישומו הופך לנוקשה במרקם גס מאוד עד כדי כך שבמגע עם העור יכול גם לשרוט. לאגרגטים הגדולים הללו יש תפקיד כפול וחשוב: פעם אחת הם מעניקים חוזק מבני לתערובת הטיח  ופעם שנייה הם מגנים על הטיח עצמו ועל הקיר מפני קרינת שמש ישירה. כל גרגר מספק צל על השטח שמתחתיו ובסך הכל, השכבות העמוקות של הטיח נותרות מוצלות בכל עת בזכות הצל שמסופק על ידי גרגרי הטיח.

טיח פנים

לעומת זאת הוא טיח שבו אנחנו מבקשים לתת את הדגש על רמת הבידוד התרמי והאקוסטי ועל המרקם החלק הדרוש לנו. שלושת אלה דורשים שימוש באגרגטים כמה שיותר קטנים וצפופים ולכן התערובת תהיה עדינה יותר וחלקה יותר כבר בשלב הרטוב שלה. גם בטיח פנים רצוי לשלב אלמנט אקרילי על מנת להגן על הקיר הפנימי מפני לחות, אם כי בסביבה פנימית ניתן להסתמך גם על צבע אקרילי כמספק למטרה זו.

כיצד מיישמים טיח על גבי הקיר?

יישום טיח פנים מבוצע בדרך כלל בשיטת השליכט ובשלוש שכבות שונות: שכבת ההרבצה, שכבת היישור ושכבת הגמר (שליכט). שכבת ההרבצה היא השכבה הראשונה שמכסה את קיר הבטון ויוצרת פלטפורמה לשכבת היישור. שכבה ראשונה זאת יכולה, וגם רצוי, שתהיה גסה יחסית על מנת להעניק לטיח את החוזק שלו ואת כושר ההצמדות שלו לקיר. לאחר מכן מיושמת שכבת יישור מעודנת יותר, וזו מיועדת להשיג את המשטח המיושר והמפולס של הקיר. לבסוף מיושמת שכבת השליכט, הלוא היא שכבת הגמר וזוהי השכבה שאותה אנו רואים בעין מתחת לשכבת הצבע. שכבה זו נקראת כאמור שליכט מכיוון שיישומה מבוצע באמצעות טכניקת השלכה. אוספים כמות של חומר על כף בנאים, משליכים על הקיר ומורחים בצורה ישרה עד להשגת היישור והמרקם החלק הדרוש.

יישום טיח חוץ

מבוצע בדרך כלל בצורה שונה, לרוב באמצעות שפריץ. מזינים את החומר, שצריך להיות דליל למדי, אל תוך מכונת שפריץ ועוברים על פני השטח של הקיר החיצוני תוך השפרצת החומר וכיסוי הקיר החיצוני. במידה ומעוניינים להשיג בטיח החוץ מרקם חלק כמו בטיח הפנים, ניתן בהחלט ליישם אותו באמצעות טכניקת ההשלכה/ שליכט.

מה זה שליכט ומה זה שליכט צבעוני?

כפי שהסברנו קודם לכן, שליכט היא שכבת הטיח האחרונה בין שלושת שכבות הטיח הפנימי. הצורך לבדל אותה משתי השכבות הראשונות הוא לא רק סביב שלב הביצוע שלה, אלא גם ובעיקר סביב העובדה שמדובר בתערובת שונה ובעלת מאפיינים ייחודיים לה. זאת אומרת, שכאשר אתם מבצעים טיח פנים לבית, עליכם לקנות חומר שישמש לשכבת ההרבצה הראשונה, חומר לשכבת היישור ולבסוף פח של שליכט. בשליכט לטיח פנים מדובר בחומר מעודן מאוד עם אגרגטים אבקתיים שמאפשרים את השגת המרקם החלק. בטיח חוץ לעומת זאת, מדובר בשכבה שניתן לקנות במספר רמות של מרקם גס, החל ממרקם מעודן ועד למרקם גס מאוד.

כמו כן, ברכישת שליכט, ישנה האפשרות לקנות שליכט צבעוני שהוא שליכט אקרילי עם רכיב הצבע בתוכו. במקום למורח שכבת טיח ולאחר מכן שכבת צבע נפרדת, ניתן ליישם את שניהם יחד באמצעות שליכט שבו מיושם כבר הגוון הסופי הנדרש. שליכט צבעוני זמין גם לצורך יישום טיח חוץ וגם לצורך יישום טיח פנים אם כי השימוש בו הוא בעיקר בטיח חוץ ובמיוחד מכיוון שכאשר מדובר בטיח גס עם אגרגטים גבוהים, קיים קושי ממשי לבצע צביעה איכותית על גבי הטיח הגס.

אם יש לכם שאלות נוספות או שאתם זקוקים לאנשי מקצוע שיישמו עבורכם את כל צרכי הטיח בבניית בית פרטי חדש, המומחים של המרכז לבניה פרטית עומדים לרשותכם בכל עת.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of קבוצת ירדן
קבוצת ירדן

המאמר נרשם ע"י קבוצת ירדן.
צרו איתנו קשר עוד היום לקבלת הצעת מחיר משתלמת ומותאמת אישית לבניית בית החלומות שלכם.
מאות משפחות כבר זכו לעבוד איתנו ולהגשים חלום!

מלאו את הפרטים והמומחים שלנו יצרו איתכם קשר בהקדם!

כתבות
1700-70-90-30
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!